Pozvání do Volyně

pátek 3. května od 17 hodin, HISTORIE – TVRZ

POKOUTNÍ KRUH PRÁCHEŇSKÉ VLASTIVĚDY – NÁŘEK NEŠŤASTNÉHO MUŽE

Další z pravidelných setkání zájemců o vlastivědu a historii širšího Prácheňského kraje ve volyňském koutě. Téma večera: Běžná i neběžná soužení a trápení starých časů v žertu i regionální realitě.

Událost na FB: www.facebook.com/events/3098572230168597

pátek 10. května od 18 hodin, VERNISÁŽ VÝSTAVY – TVRZ

SILOU LVÍ, VZLETEM SOKOLÍM – 150 LET VOLYŇSKÉHO SOKOLA

Rozsáhlá dokumentační výstava ke kulatému výročí 150 let od založení místní sokolské jednoty a rovněž k výročí 90 let od stavby sokolovny od architekta Františka Průši. Při vernisáži bohatý kulturní program. Výstava potrvá až do 29. září 2019.

pátek 17. května od 20 hodin, KONCERT – TVRZ

PETRA BÖRNEROVÁ TRIO

Česko-slovenské rodinné bluesové trio. Životní partneři Petra Börnerová a Tomáš Bobek Bobrovniczký a jejich syn Tomáš. Akustická a rezofonická kytara, akordeon, bicí a zpěv. Bluesová klasika i vlastní písňová cesta sypaná folkem, rockem, swingem i jazzem. Web: www.petrabornerova.com.

neděle 19. května od 8 hodin, VLASTIVĚDNÝ VÝLET – NÁDRAŽÍ

MÍSTA V KRAJI – BUDĚTICE

Kombinovaný vlastivědný výlet. Nejprve vlakem do Žichovic a pak pěšky. Cestou komentáře historické i jiné. Pěší trasa dlouhá cca 15 km. Sraz na vlakovém nádraží, vlak z Volyně odjíždí v 8:04. Další možné připojení se na dráze ve Strakonicích (8:40), Horažďovicích (9:10) nebo Žichovicích (9:35). Návrat v pozdním odpoledni autobusem z Rabí.

až do 26. května, VÝSTAVA – TVRZ

ALOIS BOHÁČ – DUHA NA JEZEŘE

Pastely, uhly, akvarely a kvaše akademického malíře Aloise Boháče (1885–1945) z jeho bavorských studijních cest a pobytů. Výstava potrvá až do 26. května 2019.

úterý 28. května od 17 hodin, VERNISÁŽ VÝSTAVY – TVRZ

DAVID HABERMANN & VALENTIN HORBA – REZONANCE

Dva umělci a přátelé – vysočinský umělecký kovář ze samoty Planiště a jihočeský naivistický krajinář z Drhovle. Vernisážovou hudbu zajistí trio Pošumavské dudácké muziky. Výstava potrvá až do 25. června 2019.

po celý květen, VÝSTAVA – TVRZ

PŘÍRŮSTKY 2016–2018

Reprezentativní výběr z nejrůznějších předmětů získaných do sbírek Městského muzea ve Volyni v letech 2016 až 2018. Výstava o kousek prodloužená vstříc nedosažitelnému létu.

po celý květen, VÝSTAVA – GALERIE NA SHLEDANOU

PETER DEMEK – LUCERNY SMRTI

Slovenský vizuální umělec, v současnosti žijící v Praze a působící na VŠUP, vytváří kovové objekty strohých geometrických forem, s nimiž pracuje performativním způsobem. Ve Volyni při své práci kromě smuteční síně využije i přilehlý hřbitov. Základním vyjadřovacím prostředkem bude kromě kovu také světlo jako symbol naděje a vykoupení, ale také jako symbol vzpomínky na zemřelé. Výstava, jejímž kurátorem je Martin Vaněk, potrvá až do 2. listopadu 2019.

po celý květen, EXPOZICE – TVRZ

LIDOVÝ MALOVANÝ NÁBYTEK V POŠUMAVÍ

Fenomén lidového malovaného nábytku v Pošumaví v 18. a 19. století z nových badatelských pohledů. Dlouhodobá proměnlivá expozice v nově otevřeném prostoru.

po celý květen, EXPOZICE – STARÁ RADNICE

RENESANČNÍ A BAROKNÍ VOLYNĚ

Nová dlouhodobá expozice v autentických prostorách staré renesanční radnice. Strakoničtí johanité i svatovítští probošti pěkně pospolu. Střípky a nitky regionálních příběhů 16. až 18. století.