Pozvání do Volyně

MAXMILIÁN BOHÁČ ST. – HRADY STARÉ A ROZBITÉ

Mistr malířský Maxmilián Boháč (1854–1928), otec slavného volyňského uměleckého trojlístku, miloval od mládí všechny staré památky, zajímal se o historii, archeologii a geologii. Ve starším věku se cíleně zaměřil na kreslení a malování všech navštívených hradů a také na tvorbu svérázných pohádek.

 

neděle 2. září od 7:45 hodin, VLASTIVĚDNÝ VÝLET – NÁMĚSTÍ

MÍSTA V KRAJI – ÚBISLAV

Kombinovaný vlastivědný výlet do končin pod Javorníkem, z konce srpna o týden přeložený. Cestou komentáře historické i jiné. Pěší trasa dlouhá cca 12 km. Sraz na náměstí na autobusové zastávce v 7:45, odkud odjíždí autobus na Vimperk v 7:55. Návrat zpět navečer autobusem ze Stach.

Událost na FB: www.facebook.com/events/1996207490670191

 

čtvrtek 6. září od 18 hodin, VERNISÁŽ VÝSTAVY – TVRZ

BOHUMIL ULLRYCH – VÝLET NA ŠUMAVU

Umělecká dokumentace turistické výpravy dvou mladých pootavských malířů – Bohumila Ullrycha (1893–1948) a Aloise Moravce (1899–1987) – na majestátní šumavský Boubín v roce 1916, a to se všemi jejich nejrůznějšími strastmi i slastmi. Výstava potrvá až do 24. listopadu 2018.

Událost na FB: www.facebook.com/events/594542304276618

 

středa 12. září od 20 hodin, KONCERT – NÁDVOŘÍ TVRZE
CHRIS BERGSON TRIO
Vynikající americký moderní bluesový kytarista, skvělý zpěvák a invenční skladatel Chris Bergson, uvedený do newyorské bluesové síně slávy jako Mr. SuperBlues a dekorovaný mnoha bluesovými oceněními, přiveze do Volyně svou originální směs blues, roots music a soulu. Na kontrabas a baskytaru jej doprovodí Lukáš Kytnar a na bicí a perkuse Tomáš Hobzek. Informace i písně: www.chrisbergson.com. V případě špatného počasí se koncert uskuteční uvnitř tvrze.

Událost na FB: www.facebook.com/events/250253228957725

pátek 14. září od 17 hodin, HISTORIE – TVRZ

POKOUTNÍ KRUH PRÁCHEŇSKÉ VLASTIVĚDY – JAK SEŽVANITI NĚKOLIK ŘEMESLNÍKŮ

Další z pravidelných setkání zájemců o vlastivědu a historii širšího Prácheňského kraje ve volyňském koutě. Téma večera: Prvopočátky a první dvacetiletí Řemeslnické besedy ve Volyni, založené v prosinci 1887, kdy dalo se „sežvaniti několik řemeslníků k malé úradě“.

Událost na FB: www.facebook.com/events/2246752255569219

čtvrtek 20. září od 20 hodin, KONCERT – NÁDVOŘÍ TVRZE
STEVE CLARKE TRIO
Excelentní americký jazzový baskytarista Steve Clarke vystupoval po boku takových jazzových velikánů jako Mike Stern, Sherri Winston nebo Sam & Dave. Do Volyně přijede v rámci svého evropského turné, při kterém ho na klávesy doprovází vynikající Walter Fischbacher a na bicí Richard Münchhoff. Chybět proto nebudou řemeslně dokonalé sety, chytlavé groove, ani oslnivá sóla. Informace i hudba: www.walterfischbacher.com/steveclarke. Při nevhodném počasí uvnitř tvrze.

Událost na FB: www.facebook.com/events/523246291412452

… až do 23. září, VÝSTAVA – TVRZ

ŘEZ STAROU SBÍRKOU II.

Doplněná a přestavěná výstava. Výběr různorodých předmětů, které se dostaly do volyňských muzejních sbírek v období od prvopočátků existence muzea až do roku 1959. Někdejší zajímavé akvizice, rozsáhlejší soubory a jednotliví dárci.

 

neděle 23. září od 9:00 hodin, MUZEJNÍ RÁNO & VLASTIVĚDNÝ VÝLET – TVRZ

MÍSTA V KRAJI – BOHUNICE

Drobná výstavka jednoho rána a následný pěší vlastivědný výlet do Bohunic. Cestou komentáře historické i jiné. Občerstvující alej hrušková. Pěší trasa dlouhá cca 14 km. Návrat zpět pěšky nebo autobusem z Předslavic.

Událost na FB: www.facebook.com/events/285644132230990

 

po celé září, VÝSTAVA – GALERIE NA SHLEDANOU

LAWRENCE WELLS – KONEC VEČÍRKU

Nahá opice jde ven, začne jí být zima a všichni se jí smějí. S uměním je to stejné. Existuje mimo jazyk, je obnažené, a když je dobré, vystavuje se nebezpečí a mnozí lidé nevědí, co na to říct.“, říká k umění malíř Lawrence Wells (*1965). Autor patří k první vlně Američanů, kteří se usadili v Praze na začátku 90. let. Pracuje v ateliéru v bývalé industriální oblasti pražských Vysočan a nadále vystavuje v Evropě i USA. Výstava potrvá do 14. října 2018.

 

po celé září, VÝSTAVA – TVRZ

ACH, TY TABÁKU!

Výstava pro kuřáky a šňupáky věru vhodná. Kuřácké potřeby a výrobky dob minulých. Zajímavé předměty z řady sbírek veřejných i soukromých. Výstava potrvá až do 3. listopadu 2018.

 

po celé září, VÝSTAVA – GALERIE NA SHLEDANOU

PATRIK PELIKÁN – SPÁD

Patrik Pelikán vystudoval v Praze Akademii výtvarných umění v ateliérech Kresba a Grafika 2. Nejčastěji však maluje maltou. Ve Volyni vytvořil nástropní reliéf v monumentální klenbě, která je součástí interiéru galerie od loňského roku. Výstava potrvá až do 31. prosince 2018.

 

po celé září, EXPOZICE – TVRZ

LIDOVÝ MALOVANÝ NÁBYTEK V POŠUMAVÍ

Fenomén lidového malovaného nábytku v Pošumaví v 18. a 19. století z nových badatelských pohledů. Dlouhodobá proměnlivá expozice v nově otevřeném prostoru.

 

po celé září, EXPOZICE – STARÁ RADNICE

RENESANČNÍ A BAROKNÍ VOLYNĚ

Nová dlouhodobá expozice v autentických prostorách staré renesanční radnice. Strakoničtí johanité i svatovítští probošti pěkně pospolu. Střípky a nitky regionálních příběhů 16. až 18. století.

 

Městské muzeum ve Volyni

www.muzeum-volyne.cz